dobranoc

12 marca 2016 było nas można usłyszeć w niezwykłym projekcie pt. „Dobranoc”. Był to koncert-spektakl w reżyserii Michała Zdunika, realizowany w ramach Festiwalu Gorzkie Żale. Odbył się on w niezwykłej przestrzeni auli Collegium Anatomicum Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Dyrygowała Magdalena Gruziel, a towarzyszyli nam Leszek Lorent (perkusja) oraz Dariusz Przybylski (organy hammonda). Występowała Małgorzata Wojciechowska. Cytat ze strony wydarzenia:

Ten spektakl i zarazem koncert jest artystyczną impresją na temat najważniejszych tematów chrześcijaństwa – od narodzin w Betlejem aż do krzyżowej śmierci Chrystusa. „Zatrzymajmy się, na chwilę pod Krzyżem i spróbujmy sobie wyobrazić, co musiała czuć Maryja, trzymając na rękach ciało umęczonego Syna” – proponuje jego Autor, teoretyk i praktyk dramatu postsakralnego.

Artysta zastanawia się, tak samo jak robili to w ciągu minionych wieków twórcy nabożeństw i misteriów pasyjnych: „Płakała? Próbowała zrozumieć, zadawała sobie coraz to więcej pytań, na które nie znajdowała odpowiedzi? Przychodziło zwątpienie, nikła nadzieja? – przecież wobec doświadczenia nieprzejrzystego mroku umierania i śmierci jesteśmy całkowicie bezbronni. Czy po prostu milczała, gdy Jej świat rozpadał się coraz bardziej? A może przypominała sobie całe Jego życie i śpiewała, jakby chciała uśpić Go do wiecznego snu, łagodne kołysanki pełne troski, pochodzące z samej głębi czystej, intymnej prostoty matczynej miłości?”.

Dodaj komentarz